ВІДКРИТТЯ ФОТОВИСТАВКИ «ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ КОРОЛІВСЬКИХ ІРИСІВ ІЗРАЇЛЮ» //30 липня 2022 р., 14.00//

Субота 30 липня 2022 02:00
ВІДКРИТТЯ ФОТОВИСТАВКИ ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ КОРОЛІВСЬКИХ ІРИСІВ ІЗРАЇЛЮ

30 липня 2022 р., о 14.00 (GMT+3:00) в Одеському Будинку-Музеї імені М. К. Реріха відбудеться відкриття фотовиставки «ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ КОРОЛІВСЬКИХ ІРИСІВ ІЗРАЇЛЮ». Виставку відкриє керівник клубу фотолюбителів «Добросусідство» Михайло Каральник (м. Хадера, Ізраїль). На виставці представлені великі дикі іриси (Royal Iris sektion Oncocylus). Всі ці іриси ендеміки, тобто рідкісні і ростуть лише у певних місцях і, в даному випадку, лише на Близькому сході, переважно в Ізраїлі.
Клуб фотолюбителів «Добросусідство» частий гість в Одеському Домі-Музеї імені М. К. Реріха, виставки клубу «Прогулянки зимовим Ізраїлем» та «Добросусідство» проходили в липні 2021 р. та квітні 2018 р., а також у Конотопі (Україна). На виставці представлені фотороботи Михайла Каральника, Клари Нейкової, Йосипа Ейперта та Світлани Блаус. В оформленні виставки брали участь Павло Зерцикель та Ольга Каральник. Усі закордонні виставки клубу «Добросусідство» присвячені пам'яті воїнів Армії Оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ), загиблим під час захисту Держави Ізраїль.

ЗАПРОШЕННЯ НА ВИСТАВКУ «ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ КОРОЛІВСЬКИХ ІРИСІВ ІЗРАЇЛЮ»

Приєднатися до трансляції можна за посиланням:

https://youtu.be/kWs4CwviMw8

В Ізраїлі будь-якої пори року можна бачити цвітіння рослин, причому найрізноманітніших фарб. При такій невеликій території у 14-ти кліматичних зонах росте багато ендемічних рослин, з яких іриси найцікавіші. Іриси відомі з найдавніших часів. Своє ім'я квітка отримала у давній Греції на ім'я богині Іріди, а слово «ірис» у перекладі з грецької означає «райдуга». Зображення ірису і в давнину і сьогодні карбують на монетах.
В Ізраїлі всі дикорослі іриси оголошені видами, що охороняються, а цвітуть вони від одного дня до тижня. Дикий королівський ірис — велика квітка, в яку неможливо не закохатися. Три пелюстки складені разом у загострений конус, а три інших відігнуті донизу. Думка про поділ на види у ботаніків різна, але всі сходяться на тому, що в Ізраїлі 7 або 8 видів диких ірисів.
Особливо слід зазначити, що у ізраїльському суспільстві високо розвинена відповідальність збереження природи. Тут не прийнято рвати польові квіти та робити вінки та букети. Про те, що таке «квітка під захистом (перах муган)» знає кожен школяр.
Особливо слід згадати про роль, яку грали іриси за часів хрестоносців та їхніх походів на Єрусалим, коли ці квіти потрапили до садів їхніх коханих до Європи. Лицарі міняли цибулини ірисів у ченців-госпітальєрів на золото за вагою цибулини і тоді вже переправляли їх за призначенням. Характерним прикладом є «Чорна лілія» у романі О. Дюма «Три мушкетери».

Ірис пурпуровий. Ірис ха-аргамон. (Iris atropurpurea)

Цей ірис найбільше доступний для туристів, любителів природи, тому що ареал його поширення це Прибережна долина — район Ха-Шарон. Напрочуд збережений у доступних місцях поблизу міської забудови. В Ізраїлі завжди прагнуть знайти рівновагу між людиною та природою. Це можна добре спостерігати на прикладі заповідників цього виду ірисів у таких великих містах Ізраїлю як Хадера, Нетанія, Рішон-ле-Ціон, у населених пунктах Кадима, Пальмахім та інших.
Основний відтінок квіток — пурпуровий, також варіюється від рожево-фіолетового до темно-червоного.
Іриси не ростуть «килимом», а поширені плямами, групами і лише в окремих обмежених місцях. Насіння ірису важке, воно не розноситься вітром, його розносять мурахи. Латинську назву цього виду ірису дав Джон Едвард Дінсмор.

 

Ірис Голані, Ірис хермонський

Цей вид відкрито у 1933 р. американським дослідником Джоном Едвардом Дінсмором, який жив у Єрусалимі і багато десятиліть досліджував природу Святої Землі. Ми зустріли ці квіти на Голанах, це найпівнічніша частина Ізраїлю, яка починається від хребта Хермон. Ірис має ніжне блідо-біле забарвлення. Цей вид ірисів зростає тільки на Голанах, на висоті 700–900 м і на горі Хермон на висоті 1200–1700 м і більше ніде у світі.

 

Ірис Ієрухам (Iris Petrana)

Ірис ієрухамський отримав свою назву на ім'я невеликого міста в Негеві, в якому проживає дуже своєрідна група населення Ізраїлю. Це невелика група негрів із США, які сповідують іудаїзм, яка разом із своїм духівником переселилася до Ізраїлю. Довгий час їх не вважали євреями, але вони виборювали це визнання, пройшли гіюр і після низки трагічних подій років десять тому отримали визнання єврейства.
Основна площа зростання цього виду ірису знаходиться поруч з дорогою між містами Єрухам і Дімона. Поруч із заповідником в одному кілометрі знаходиться невелика військова база і солдати на добровільній основі доглядають іриси, що ростуть на цій території. Цей вид ірисів ендемічний для Ізраїлю та Йорданії. Росте він також на північі Негева. Це найпівденніший вид, що колись був частиною виду «ірис негевський», але потім був виділений в окремий вид.
Квіти досить великі і мають кілька відтінків від фіолетового до темно-коричневого. Тут ми бували неодноразово, як разом, так і нарізно. Латинська назва цієї квітки перекладається як «Ірис Петра». Місто Петра, це столиця найдавнішого царства (печерне місто входить у всесвітню спадщину ЮНЕСКО), що знаходиться в Йорданії в горах Едом, а сама держава розташовувалась на території двох нинішніх держав Йорданії та Ізраїлю.

 

Ірис Назаретський (ірис Галілейський), він же Ірис Бісмарка (Iris bismarckiana)

Одне з найвідоміших місць зростання цього виду ірису в межах міста Хоф-ха-Галіль (нова назва міста Нацрат-Іліт). Квіти дуже красиві та багатобарвні та названі в Ізраїлі по одному з основних місць їх проживання. Період цвітіння березень-квітень. Латинську назву цього ірису пов'язують із островами Бісмарка, але чомусь так і не ясно.
Квіти: прапори світло-фіолетові, а водоспади вкриті великими крапками, які іноді зливаються, утворюючи темну або темно-коричневу пляму.
У літературі повідомляється, що вони зростають у районі міста Афула, на пагорбі Гіват-а-Море, але там ми їх не знайшли.

 

Ірис Негева (Iris mariac)

Найпівденніший вид дикорослих ірисів Ізраїлю. Вперше був виявлений у 1891 р., зростає від центрального до західного Негева (Ізраїль) та до Аль-Аріша на Синайському півострові (Єгипет). Квітка бузкового кольору, зустрічається і помаранчевого кольору, але на жаль, нам поки не вдалося побувати в місцях його цвітіння. Має цікаву особливість, яка була розгадана нещодавно.

Заповідник у Хадері

Цей заповідник дуже молодий, існує лише кілька років. Також, як заповідник у Нетанії, знаходиться на барханах прибережної смуги Середземного моря. Буквально 6 — 7 років тому ми знали, що там є іриси, але точне місце зростання встановити не могли. І ось у нашому місті з'явилося таке диво. Сьогодні є знак із поясненнями на івриті, територія маркована та знаходиться в безпосередній близькості від міської забудови району міста Хадера під назвою Гіват-Ольга.

Заповідник Кадима

На відміну від ірисів своєї групи, що виростають у прибережній смузі Шамронської (Прибрежної) долини, заповідник віддалений від берега Середземного моря приблизно на 7 кілометрів і розташований у сільськогосподарському поселенні Кадима-Тцуран, який нещодавно отримав статус міського, дуже доступний і знаходиться буквально між полями, що обробляються, і житловими будівлями. Заповідник невеликий, добре маркований і коли ми були там, у повітрі стояв п'янкий запах квітучих дерев і шум великої кількості бджіл, що збирають нектар цих квітів.

 

Заповідник у Нетанії

Цей заповідник існує з 1986 р. З того часу іриси з'явилися й у межах міста. На малюнку зображена сама квітка, а також карта власне заповідника, який розташувався на колишньому смітнику, завдяки якому і збереглися рослини. На сьогодні це найбільша територія зростання ірису пурпурового. Вона розташована між новими житловими масивами та прибережною смугою Середземного моря.


Підпишіться на наш Youtube та дізнавайтеся першими про нові відео на каналі!

  Підписатися!


Часткове або повне використання матеріалів сайту дозволяється тільки за умови посилання або прямого гіперпосилання на адресу матеріалу на сайті, доступне для пошукових систем.